Brakujące funkcje w systemie Android
Nakładki w systemie operacyjnym Android
“Czysty Android” zawsze z opóźnieniem dostawał funkcje, które już od jakiegoś czasu mieliśmy w swoich starych telefonach. Dajmy na to funkcję, z której korzysta raczej każdy z nas od początku posiadania telefonów z Androidem. Mowa o funkcji oszczędzania energii. Czysty Android dostał tę funkcję dopiero w wersji 5.x. Lollipop gdzie producenci dawali ją w nakładkach już od długiego czasu.
Kolejna funkcja, jaką jest wysuwana belka powiadomień u góry ekranu, to ta gdzie mamy teraz jednocześnie powiadomienia i ustawienia. Również została ona dodana dopiero w wersji 5.x. systemu. Takich funkcji jest bardzo dużo i każda pojawiała się po długim czasie. Można to zauważyć, kiedy mamy możliwość skorzystania z różnych telefonów gdzie np. jeden ma czystego Androida a drugi nakładkę i są wyprodukowane i wypuszczone na rynek w tym samym czasie.
Więcej o: Nakładkach systemowych
Czego aktualnie brakuje w czystym Androidzie?
Podstawowo nie mamy dostępu do aplikacji producentów, specjalnych aplikacji tworzonych przez firmę, która wyprodukuje smartfony np. Samsung czy Huawei. Nie ma funkcji przewijanych zrzutów ekranu, które są dostępne na nakładkach typu EMUI od Huawei i Honor, SENSE, MIUI itd. A funkcja ta jest bardzo przydatna, gdy chcemy zrobić zrzut jakiegoś artykułu i chcemy go całego na jednym zrzucie, a nie na 10 mniejszych. Ponadto gdzieś są pogłoski, że Google tego nigdy nie wprowadzi. Na czystym Androidzie nie znajdziemy również funkcji HiTouch. Daje ona nam możliwość zrobienia zakupów za pomocą zdjęcia, możemy je wybrać z naszej biblioteki lub znaleźć online, a także zrobić zdjęcie aparatem, użyć odpowiedniego gestu a HiTouch pokaże nam, gdzie dany przedmiot możemy kupić. Ta funkcja jest dostępna na telefonach z nakładką EMUI od Huawei i Honor. Na tej nakładce znajdziemy również ukrytą funkcję pt. “GPU Turbo 3.0” ma ona za zadanie zwiększyć wydajność telefonu.
Obecnie, gdy został wprowadzony na testy Android w wersji 10 dla Samsunga, możemy zauważyć, że dodano bardzo przydatną funkcję “Dark Theme”. Jednak dalej nie ujrzymy jej na czystym Androidzie. Zmienia nam ona kolor całego systemu czy też motywu a w tym: ustawień, tła (nie mylić z tapetą), paska powiadomień i wiele innych na ciemny (czarny). Dzięki niemu nie męczą nam się aż tak oczy, gdy znajdujemy się w ciemnym pomieszczeniu oraz dużo dłużej wytrzymuje bateria. Był on już dostępny na wcześniejszej wersji nakładki One UI, ale pod nazwą “night mode”.
Również przydatna funkcja, której nie znajdziemy na czystym androidzie to usuwanie dubli zdjęć. Przydaje się ona bardzo w momencie, gdy lubimy robić zdjęcia i robimy ich bardzo dużo, wtedy możemy usunąć zdjęcia, które zostały zdublowane, lub zrobione w tym samym czasie i są bardzo podobne do siebie. Dodatkowo muszę tu wspomnieć o pewnej funkcji, która byłby dla niektórych bardzo przydatna. Mianowicie chodzi mi tu o oznaczanie wiadomości SMS/MMS jako “nieodczytane” lub “nieprzeczytane”. Niestety nie znajdziemy jej w żadnym telefonie z nakładką, ale mają ją inne aplikacje do takiej komunikacji, które możemy pobrać ze Sklepu Play. Jest, chociażby taka bardzo popularna aplikacja, z której na pewno każdy czytający ten artykuł korzysta, chodzi tu o aplikację Messenger od Facebooka.
Jakich funkcji jeszcze brakuje w systemie Android?
Zacznijmy od systemu IOS. Dostępne jest na nim dużo ciekawych funkcji, których pewnie nigdy nie znajdziemy na androidzie lub jest to kwestią czasu. Już sam iMessage ma ich sporo, np. możemy wysłać komuś wiadomość napisaną ręcznie na ekranie (może to być napis lub obrazek) i dodatkowo ukaże mu się gif, jak to pisaliśmy od początku do końca.
Dostępne też mamy efekty dymków gdzie możemy zmienić widok dymków, możemy wysłać też naklejkę Memoji z efektem, a nawet zdjęcie z aparatu z efektami. Takie efekty możemy dać albo na sam dymek, albo na pełen ekran, wtedy np. przy naklejce odbiorca zostanie zasypany efektem na całą powierzchnię ekranu.
W systemie IOS przy konfiguracji telefonu mamy funkcję Szybki start. Dzięki niej nie musimy od nowa konfigurować systemu, wystarczy, że się zalogujemy na nasze konto, a cała konfiguracja przebiegnie automatycznie zgodnie z tym, co mieliśmy na poprzednim telefonie.
Funkcji, której bardzo brakuje na androidzie to zapisywanie stron internetowych do przeglądania offline. Dzięki czemu możemy przejrzeć każdą stronę zapisaną przez nas, gdy nie mamy dostępu do internetu. Możemy również zapisać strony w PDF.
IOS posiada fajną funkcję przy udostępnianiu sieci Wi-Fi. nie musimy nikomu podawać hasła do naszego hotspota, wystarczy, że będzie chciał się z nim połączyć, a iPhone poinformuje nas o tym i spyta, czy chcemy mu przesłać hasło, gdy na to pozwolimy osoba, która chce się połączyć automatycznie, dostanie zezwolenie.
Ciekawe funkcje posiadają telefony z systemem Windows Mobile/Phone. Pierwszą z nich jest możliwość łączenia się z naszym Windowsem na komputerze. Po takim sparowaniu na komputerze mogą pojawiać nam się powiadomienia o SMS’ach, wiadomościach na Messengerze czy aktualnościach na innych aplikacjach. Również dzięki temu możemy bez problemu przerzucać sobie zdjęcia, filmy i pliki z komputera na telefon i odwrotnie bez konieczności podłączania telefonu przewodem USB.
Kolejną funkcją jest “Windows Hello”, który wykorzystuje “kamerę podczerwieni”, aby zeskanować naszą tęczówkę. Czyli krótko mówiąc możemy odblokować nasz telefon naszym okiem. Faktem jest, że aktualnie mamy możliwość odblokowania telefonu skanem twarzy, ale nadal nie skanem tęczówki.