Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić czy jesteśmy śledzeni?
Pegasus to oprogramowanie, które od kilku lat stało się przestrogą nie tylko polityków i osób wysoko postawionych, ale także zwykłego Kowalskiego. Wielu z nas doświadczyło jego działania na własnej skórze lub zna osobę, którą wspomniany zwierz pozbawił oszczędności życia. A wystarczyło kliknięcie niesprawdzonego linku lub samo wyświetlenie wiadomości z nim. Jak działa ten system? Czy to prawda, że program do śledzenia każdego ruchu w Twoim smartfonie z podglądem "na żywo" jest dostępny niemal dla każdego? Jak się przed nim chronić? Jak sprawdzić, czy inwigilacja ma miejsce w Twoim urządzeniu?
Istnieje kilka sposobów na znalezienie zgubionego telefonu oraz odszukanie takiego urządzenia, które po prostu chcemy zlokalizować. Pokażę Ci, jak namierzyć Twój lub czyjś telefon. Podpowiem, jak sprawdzić, czy sami nie jesteśmy śledzeni. Przedstawię jedno z najgroźniejszych narzędzi do inwigilacji Twoich haseł, lokalizacji, zakupów i rozmów.
Spis treści
- Jak namierzyć telefon? Jak sprawdzić, czy jesteśmy śledzeni? Jak zabezpieczyć się przed Pegasusem?
- Jak nie dać się śledzić?
- Jak namierzyć lokalizację telefonu?
- Znajdź mój telefon Wujaszku Google
- Jak znaleźć zgubiony iPhone - Find my iPhone ?
- Jak sprawdzić, czy nasz telefon jest śledzony albo, czy połączenia są przekierowywane? Uniwersalne kody
- Jak zabezpieczyć telefon przed śledzeniem?
- Czym jest Pegasus? Jak się przed nim bronić? Jak go zidentyfikować?
- Aplikacja do wykrywania oprogramowania Pegasus
Jak nie dać się śledzić?
Dam Wam małą, ale ważną radę. Nie korzystajcie usług z nieznanych źródeł ani nie pobierajcie z nich aplikacji. Większość z nich to pic na wodę i jest oszustwem. Jeśli chodzi o strony, gdzie proszą Was o podanie numeru telefonu, aby go znaleźć, a następnie wyskakuje komunikat o wysłaniu SMS na konkretny numer, to już w tym momencie zacznijcie się zastanawiać. Jedyna prawdziwa usługa do śledzenia telefonu za pośrednictwem numeru jest u Waszego operatora, o czym wspomnę niżej.
Druga sprawa, jeśli pobierzecie aplikację z takiego źródła, może się okazać, że stracicie wszystkie dane osobiste. Takie aplikacje bardzo często okazują się wirusami ukrytymi pod formą normalnej aplikacji. Dotyczy to nie tylko aplikacji do śledzenia telefonu, ale każdej innej także. Osoba, która stworzy taką aplikację, może mieć dostęp do waszych kont bankowych, kont społecznościowych, danych osobistych w tym zdjęć, filmów, muzyki i SMS.
W ekstremalnych przypadkach może także Was śledzić, a wy o tym się nie dowiecie, bo się na to zgodziliście już przy instalacji. Dbajcie o siebie i swoją prywatność i róbcie dokładny research przed instalacją i skorzystaniem z usługi.
Jak namierzyć lokalizację telefonu?
Kiedy kupujemy nowy telefon, chcemy, aby był z nami jak najdłużej. Nikomu z nas nie zależy, żeby przypadkowo go zgubić. Jeśli jesteśmy rodzicami i chcemy wiedzieć, gdzie jest nasze dziecko w danej chwili, możemy wykorzystać pewną usługę u operatora naszej sieci. Możemy podpisać specjalną umowę z operatorem, która umożliwia nam śledzenie telefonu za pośrednictwem numeru kontaktowego. Bez względu czy jest to smartfon z Androidem, czy z innym systemem operacyjnym.
Dzięki niej nie tylko będziemy mogli śledzić położenie telefonu, ale także możemy przekazywać połączenia na inny numer. Dosyć często taka usługa nosi nazwę np. “bezpieczna rodzina” lub “bezpieczne dziecko” z uwagi na ich główne przeznaczenie. Podlega ona oczywiście dodatkowym kosztom abonamentowym oraz posiada pewną wadę lokalizacyjną, albowiem jej zakres przybliżenia lokalizacji to czasem aż 0.5 km. Co ważne, jest to w 100% legalna usługa.
Istnieją również firmy, które zajmują się pełnieniem usług geolokalizacji, czyli namierzaniem telefonów. Firmy te zazwyczaj nie są powiązane z operatorami i nie wnikają, do jakich celów są wykorzystywane ich programy. W umowie podpisywanej pomiędzy usługodawcą a konsumentem występują odstąpienia od wszelkiej odpowiedzialności. Kiedy podpiszemy taką umowę i płacimy abonament, dostaniemy możliwość pobrania specjalnej aplikacji. Tę aplikację musimy jednak zainstalować już wcześniej na telefonie, który chcemy śledzić.
Kolejną dobrą opcją może być zakup oprogramowania antywirusowego. Aktualnie każdy poważny producent takiego oprogramowania dodaje do swoich pakietów moduły antykradzieżowe. Umożliwiają one zlokalizowanie skradzionego lub zgubionego telefonu komórkowego. Taki moduł posiada np. AVG dla systemu Android. Dzięki tej opcji możesz zlokalizować swój smartfon przez Google Maps, ponieważ współpracuje ona z Google. Dodatkowo zdalnie można zablokować telefon oraz usunąć z niego dane. Takie rozwiązanie jest oferowane przez różne firmy, które mają mobilne antywirusy np. Avast, Avira, Bitdefender, F-Secure i Kaspersky, ale na tym się nie kończy.
Znajdź mój telefon Wujaszku Google
Oprócz samych opcji firm zewnętrznych mamy również pomoc wśród producentów naszego telefonu. Google, Apple, Samsung i inni mają również własne sposoby na odnajdywanie naszego telefonu. Ich pomoc nie polega na samym śledzeniu telefonu, możemy oczywiście zlokalizować urządzenie w danej sekundzie, ale zazwyczaj musi mieć uruchomioną transmisję danych lub być podłączonym stałe do internetu oraz usługę lokalizacji. Bez tego będziemy mogli jedynie zobaczyć, gdzie ostatnio odczytywał swoje położenie. Przedstawię Wam pokrótce jak zlokalizować telefon dzięki darmowym usługom tych producentów.
Wpierw zacznijmy od wujaszka Google. U niego sprawa jest bardzo prosta. Jedyne wymagania, jakie muszą być spełnione to:
- musimy być zalogowani na nasze konto Google na telefonie, który zgubiliśmy,
- musi być na nim dostęp do internetu,
- musi być włączona usługa lokalizacji.
Nie mamy co się przejmować, kiedy nasz zgubiony telefon się rozładuje. Google na bieżąco zapisuje ostatnią lokalizację urządzenia, więc podczas wyszukiwania go w usłudze zobaczymy jego najbliższą ostatnią lokalizację. Oto bardzo prosta i krótka instrukcja:
- Do tego celu możemy skorzystać z przeglądarki lub aplikacji na telefonie. Całość wygląda wręcz identycznie. Jedyna różnica jest w tym, że aplikację musimy pobrać. Wpisujemy więc w wyszukiwarkę Google frazę “Znajdź telefon” i wybieramy pierwszy wynik, który ma link “myaccount.google.com>intro>find-your-phone”.
- Google poprosi nas o zalogowanie się na to samo konto Google, które jest zalogowane na zgubionym telefonie. Następnie przeniesie nas do wyboru urządzenia, które chcemy zlokalizować. Wybieramy odpowiednie urządzenie oraz potwierdzamy hasłem do konta.
- Po wybraniu urządzenia do lokalizacji ukażą się nam dostępne opcje, czyli to, co możemy zrobić urządzeniem. Są to na razie jedynie podpowiedzi od Google co możemy zrobić w związku z utratą telefonu. Po prawej stronie mamy dwie opcje zaznaczone na niebiesko:
- Gdy wejdziemy już w opcję Znajdź, oprócz samej mapy pokażą nam się 3 opcje:
Samsung natomiast udostępnia nam swoja Aplikację pod nazwą “Find my Mobile”. Schemat całego działania wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku ogólnego namierzania Google. Różnica jest tylko taka, że zamiast na konto Google musimy zalogować się na swoje konto Samsunga. Umożliwia to nam znalezienie jedynie urządzeń spod skrzydeł tego producenta. Plusem natomiast są dodatkowe opcje, jakie daje nam Samsung. Za pomocą tej aplikacji oprócz możliwości uruchomienia dźwięku na naszym telefonie, zablokowania go, a co najważniejsze namierzenia, możemy również:
- utworzyć kopię zapasową danych w chmurze,
- zablokować funkcję Samsung PAY,
- uruchomić tryb awaryjny, który ograniczy pracę całego telefonu tak, aby bateria wytrzymała jak najdłużej,
- przejrzeć historię ostatnich 50 połączeń,
Co więcej, kiedy ustawimy hasło, kod czy szyfr do odblokowania ekranu i przypadkiem go zapomnimy, ta aplikacja umożliwi nam odblokowanie ekranu i zresetowanie blokady telefonu.
Jak znaleźć zgubiony iPhone - Find my iPhone ?
Apple również wyszedł z inną inicjatywą aplikacji znajdującej iPhone`a. Nazywa się oczywiście “Find my [urządzenie]”. Aby była skuteczna, musimy ją wcześniej włączyć na urządzeniu w Ustawieniach. Jeśli tego nie zrobimy, to możemy mieć problem ze znalezieniem telefonu Apple. Najlepiej jest ją uruchomić, ponieważ bardzo ułatwia znajdowanie i zarządzanie zaginionym urządzeniem. Wystarczy, że zalogujemy się na swoje konto. W przeciwnym razie będziemy musieli trochę pokombinować.
Jak namierzyć iPhone, gdy mam aktywną usługę lokalizacji?
- Wpierw logujemy się na stronę internetową: icloud.com/find lub używamy aplikacji Lokalizator na innym urządzeniu Apple.
- Klikamy opcję Znajdź iPhone i wybieramy urządzenie. Pojawi nam się jego położenie na mapie i kilka opcji, w tym odtwarzanie dźwięku. Jeśli znajduje się odpowiednio blisko, ułatwi to szukanie.
- Możemy oznaczyć nasz telefon jako utracony. W tym momencie zostaje on zablokowany kodem, a na ekranie blokady może wyświetlić się nasz numer telefonu i krótka informacja. Automatycznie ustawi się też śledzenie położenia oraz zostanie zablokowana usługa Apple Pay.
Jeśli jednak nie posiadamy aktywowanej tej aplikacji, powinniśmy zmienić hasła do wszystkich kont, które były zalogowane w telefonie. Przede wszystkim zmieniamy hasło do Apple ID. Dzięki temu nikt nie będzie miał dostępu do naszego iMessage i iTunes. Następnie musimy zgłosić organom ścigania, że urządzenie zostało zgubione lub skradzione. To samo musimy zgłosić operatorowi sieci. Przed zawiadomieniem dobrze jest zapisać sobie w notatkach numer seryjny urządzenia, gdyż funkcjonariusze mogą o niego spytać w celu późniejszego uwierzytelnienia. Tutaj możesz przeczytać o najnowszym lokalizatorze Apple.
Jak sprawdzić, czy nasz telefon jest śledzony albo, czy połączenia są przekierowywane? Uniwersalne kody
Istnieją sposoby do sprawdzenia, czy nasz telefon jest śledzony lub połączenia przekierowywane. Jeden z nich i zarazem najprostszy nie tylko umożliwia nam sprawdzenie tych dwóch rzeczy, ale również innych informacji na temat naszego telefonu. Są to specjalne kody, które wpisujemy w pole wybierania numeru. Są one niezależne od operatora sieci i są ogólnie dostępne na każdym telefonie.
- *#21# - umożliwia nam sprawdzenie, czy nasze połączenia, wiadomości lub inne dane były gdziekolwiek przekazywane.
- *#62# - pokaże nam, gdzie trafiały nasze połączenia, wiadomości i dane. Jeśli pokaże się jeden bardzo prosty numer np. +48790200200 z dopiskiem Głos, to nie macie się o co martwić. Jest to numer poczty głosowej.
- ##002# - ten kod zablokuje wszystkie formy przekierowywania, nawet na pocztę głosową. Przydaje się za granicą lub gdy wiemy, że będziemy korzystać z roamingu.
- *#06# - pokaże nam numer IMEI. Jest to indywidualny numer identyfikacyjny telefonu. Ten jest bardzo przydatny podczas zgubienia lub kradzieży telefonu. Posiadając go mamy dużo większe szanse na odzyskanie urządzenia.
Jak zabezpieczyć telefon przed śledzeniem?
Mamy dostępne aplikacje, które umożliwiają nam zabezpieczenie danych w telefonie. Przede wszystkim takimi aplikacjami są te same oprogramowania antywirusowe, które posiadają moduł antykradzieżowy. Wspomniałem o nich powyżej. Chronią nas przed złośliwymi programami, które przez nasze zagapienie się albo nieumyślność wkradają się do naszego telefonu niepostrzeżenie. Takie programy mogą skraść nasze dane, w tym zdjęcia, kontakty, wiadomości, a nawet konta internetowe i bankowe. Oprogramowanie antywirusowe zablokuje dostęp do wszystkich wymienionych danych.
Czym jest Pegasus? Jak się przed nim bronić? Jak go zidentyfikować?
Pegasus to oprogramowanie szpiegujące służące do śledzenia wydarzeń, rozmów, zdjęć, filmów na danym urządzeniu. Może dotyczyć to np. Twojego smartfonu, w którym Pegasus z łatwością pozna Twoje hasła, przeczyta Twoje wiadomości, obejrzy Twoje prywatne filmy, a nawet usłyszy Twoje rozmowy. Twórcy podkreślają, że to oprogramowanie stworzone dla celów walki z terroryzmem i nie dotyczy przeciętnego obywatela. Jednak już od kilku lat zewsząd docierają informacje o śledzeniu kampanii wyborczych, podsłuchiwaniu prywatnych rozmów polityków oraz znikającym w niewyjaśnionych okolicznościach budżecie Państwa (więcej o tym w Wikipedii). Chyba nie trzeba szerzej tłumaczyć, że dostęp do tak potężnej broni, jaką jest wiedza, chętnie wykorzystają nie tylko Ci dobroduszni "dbający o pokój na świecie".
Jak sprawdzić, czy mój telefon jest szpiegowany? Jak się bronić przed oprogramowaniem Pegasus?
Pomimo, że wcześniej pisałem o skutecznych programach antywirusowych, z Pegasusem nie jest tak łatwo. To zaawansowany technologicznie system, który jest odporny na niemal wszelkie zabezpieczenia. Pobiera on informacje o każdym Twoim ruchu, który wykonujesz na telefonie, dzięki czemu podąża za Tobą do aplikacji Twojego banku, uczestniczy w rozmowach, kopiuje wiadomości. Tę wiedzę przesyła systematycznie w spakowanych plikach i to prawdopodobnie jest jedyne, co może obudzić Twoją czujność. Zwiększony ruch w tym obszarze może sugerować zainstalowanie Pegasusa.
Zainstalowanie oprogramowania początkowo było łatwiejsze do wykrycia. Po kliknięciu podejrzanego linku lub otwarciu maila z nieznanego źródła w niedługim czasie zwykle z konta znikały pieniądze. To niestety najpewniejszy ze sposobów wykrycia Pegasusa. Jednak jeśli intencją "agenta" nie jest kradzież, możesz o tym długo się nie dowiedzieć.
Co ciekawe, do zainfekowania może dojść nie tylko poprzez kliknięcie nieznanego adresu, ale także przez samo wyświetlenie wiadomości w powiadomieniach. Jak sugeruje portal Niebezpiecznik zapełniona pamięć w Twoim smartfonie może utrudnić lub uniemożliwić swobodny galop "Pegaza", wymaga on do 5% miejsca na dysku.
Aplikacja do wykrywania oprogramowania Pegasus
Amnesty International podjęło próbę walki z oprogramowaniem śledzącym Pegasus. W lipcu 201 opracowało i udostępniło aplikację pozwalającą wykryć ten program na Twoim urządzeniu. Tutaj pobierzesz aplikację do zidentyfikowania Pegasusa: github.com/mvt-project/mvt. Nazywa się MVT - Mobile Verification Toolkit i należy ją instalować z poziomu opcji programisty - wszystkie informacje w linku.
MVT jest modułowym narzędziem, które upraszcza proces pozyskiwania i analizy danych z urządzeń z systemem Android, a także analizy zapisów z kopii zapasowych i zrzutów systemu plików z iOS, w szczególności w celu identyfikacji potencjalnych śladów śledzenia.
Niektóre funkcje MVT:
- Odszyfrowywanie zaszyfrowanych kopii zapasowych systemu iOS.
- Przetwarzanie i parsowanie rekordów z licznych baz danych systemu i aplikacji iOS oraz logów systemowych.
- Wyciąganie zainstalowanych aplikacji z urządzeń z systemem Android.
- Wyodrębnianie informacji diagnostycznych z urządzeń z systemem Android poprzez protokół adb.
- Porównywanie wyodrębnionych rekordów z dostarczoną listą złośliwych wskaźników w formacie STIX2. Automatycznie identyfikuj złośliwe wiadomości SMS, odwiedzane strony internetowe, złośliwe procesy i inne.
- Generowanie logów JSON dla wyodrębnionych rekordów oraz oddzielnych logów JSON dla wszystkich wykrytych złośliwych śladów.
- Generowanie ujednoliconej chronologicznej osi czasu wyodrębnionych rekordów, wraz z osią czasu wszystkich wykrytych złośliwych śladów.
Źródło: amnesty.org
Dowiedz się także:
Jakie akcesoria umilą Ci wakacyjne podróże?
CZY WARTO KUPIĆ SZKŁO HARTOWANE SPIGEN? TEST I OPINIE NA TEMAT SPIGEN GLASS.TR EZ FIT
SAMSUNG GALAXY S22 - CENA, DATA PREMIERY I PIERWSZE ZDJĘCIA. PORÓWNANIE S22 ULTRA 5G I S22 5G
Jakie urządzenia produkuje marka Baseus i czy warto je kupić?