Jak przyspieszyć telefon z Androidem? Kilka prostych porad

Pamiętasz, co sprawia, że nowy telefon obsługuje się z przyjemnością? Oczywiście poza faktem, że jest nowy, nieskalany rysami i brudem.
Dla mnie największym plusem nowego sprzętu jest sprawne działanie, płynne włączanie i obsługiwanie aplikacji. Jeśli już dawno zapomniałeś, co to znaczy szybko odpisać lub odpalić YouTube'a, to poniżej zebrana wiedza, zapewne Ci się przyda. Pokażę Ci, jak domowymi sposobami, bez eksperckiej wiedzy przyspieszyć telefon z Androidem. Prawdopodobnie wystarczy kilka prostych zmian, żeby Twój smartfon śmigał szybciej niż inflacja w naszym kraju.
Spis treści
- Co to jest Android?
- Jak przyspieszyć telefon?
- Aktualizacja systemu operacyjnego Android w smartfonie
- Ustawienia fabryczne telefonu z Androidem
- Jak wyłączyć spowalniające telefon aplikacje w tle?
- Aplikacje Lite i Go
- Przyspieszenie Androida-Animacje interfejsu oraz widgety
- Czyszczenie pamięci telefonu - Folder Pobrane i niepotrzebne zdjęcia
- Jak usprawnić pracę telefonu? Przejrzyj nieużywane aplikacje i pamięć podręczną
- Czy warto używać aplikacji przyspieszających telefon z Androidem?
- Przede wszystkim: Uruchom ponownie smartfon!
Co to jest Android?
Android to system operacyjny, służący do obsługi urządzeń mobilnych, w tym telefonów. To jeden z dwóch najpopularniejszych, a w 2013 roku najpopularniejszy system do smartfonów. Drugi to iOS współpracujący z urządzeniami marki Apple: iPhone'ami, iPadami itp.
Więc jeśli masz Samsunga Galaxy S10, S22, Z Flip 3 lub Galaxy Note 10 albo inny model Huawei'a, Xiaomi, OPPO, czy OnePlus - masz Androida. Brzmi to, jak diagnoza choroby, ale bez obaw: poza spowolnionym czasem reakcji aplikacji, nic Ci nie grozi.
Jak to naprawić?
Jak przyspieszyć telefon?
Żeby przyspieszyć pracę telefonu z systemem Android:
- Zaktualizuj system.
- Przywróć ustawienia fabryczne telefonu.
- Wyłącz aplikacje działające w tle.
- Użyj aplikacji typu Lite lub Go.
- Zmniejsz liczbę widgetów i ogranicz animacje.
- Wyczyść pamięć.
- Usuń nieużywane aplikacje.
Dla osób znających się na rzeczy brzmi to bardzo latwo i pewnie nie raz już przerabiały ten schemat działania. Jednak ten poradnik jest skierowany do osób mniej zaawansowanych. Poniżej dokładnie opisuję każdą czynność usprawniającą działanie telefonu. Powodzenia!
Aktualizacja systemu operacyjnego Android w smartfonie
Aktualizacja systemu operacyjnego Android ma na celu naprawienie różnego rodzaju błędów, które z czasem pojawiają się w oprogramowaniu. Dzięki czemu Twój telefon zyska trochę na sprawności, będzie szybszy a system będzie wydawał się “świeższy”.


Aby zaktualizować telefon z Androidem, należy mieć dostęp do Internetu. Wejść w menu i w panelu Ustawienia przejść do zakładki Informacje o urządzeniu lub Informacje o systemie. Po wybraniu tej opcji powinna nam się wyświetlić lista możliwych aktualizacji, jeżeli są one dla nas dostępne. Jeśli nie chcemy co jakiś czas manualnie sprawdzać, czy dostępne są nowe aktualizacje, możemy za jednym zamachem ustawić nasz smartfon na pobieranie aktualizacji automatycznie.
Ustawienia fabryczne telefonu z Androidem
Zalecane jest, by od czasu do czasu wyczyścić telefon z Androidem do “zera” za pomocą funkcji przywrócenia do ustawień fabrycznych. Taka akcja działa na smartfon jak przewietrzenie pokoju, w którym jest duszno. Dzięki temu wszystkie wadliwe fragmenty kodu zostaną usunięte i wgrane od nowa, błędne ustawienia naprawione, a nadmiar niepotrzebnych lub zduplikowanych przypadkiem danych – usunięty.
Oczywiście nie jest to zabieg stały, jeśli zaraz po resecie wrócimy do wszystkich aplikacji, ustawień i pobierzemy multum niepotrzebnych danych sprzed cofnięcia, to telefon z Androidem po bardzo krótkim czasie znów zacznie nas frustrować. Dlatego warto zadbać o to, aby nasz smartfon pozostał czysty przez najdłuższy możliwy czas.

Jak wyłączyć spowalniające telefon aplikacje w tle?
Dla niektórych może się to wydawać dziwne, ale aplikacje, z których wyszliśmy, dalej działają. Jest to tzw. działanie w tle i ma ono za zadanie pozorować szybsze uruchamianie aplikacji, z których przed chwilką korzystaliśmy. Prawda jest taka, że jeśli nie wyłączymy ich z tła, to dalej zabierają nam część pamięci. Im więcej aplikacji będzie otwartych w tle, tym wolniej nasz telefon z systemem Android będzie działał. W niektórych smartfonach, np. Huawei i Honor, możemy włączyć opcję, niepozostawiania aplikacji w tle po wyjściu z niej. Inną możliwością jest ustawienie limitu liczby procesów uruchomionych jednocześnie.

Aby taką opcję aktywować, musimy wejść w Opcje programistyczne i wybrać Nie zachowuj działań lub Limit procesów w tle. Przede wszystkim tyczy się to starszych telefonów z Androidem z małą pamięcią RAM. Natomiast jeśli nasz smartfon nie posiada takiej opcji w Opcjach Programisty, możemy to zrobić za pomocą debugowania USB i specjalnej aplikacji w komputerze. Nie jest to wcale takie trudne, jak się może wydawać, a tutaj macie cały poradnik, prowadzący krok po kroku.
Sytuacja zmienia się, jeśli posiadamy nowszy telefon z dużą pamięcią RAM. Wtedy najlepiej jest zostawić najczęściej otwierane aplikacje w tle lub nawet zablokować je przed usunięciem. Wtedy ponowne otwarcie tych aplikacji będzie dużo szybsze.
Używanie lżejszych aplikacji typu Lite, Go
Żeby przyspieszyć pracę telefonu, należy zwracać uwagę na zajmowaną przez różne aplikacje pamięć. W tym celu dobrze jest utrzymywać bezpieczny bufor, umożliwiający na sprawne działanie niezbędnych procesów. Aplikacje typu Lite jak np. Facebook Lite czy Messenger Lite to uproszczone wersje znanych nam w pełni funkcjonalnych. Oznacza to, że są mniejsze, a co za tym idzie, zajmują mniej miejsca. Dla przykładu: standardowa wersja Facebook'a zajmuje średnio 220 MB, a Facebook Lite tylko 2,56 MB, Google Maps 270 MH, a Google Maps Go 17 MB.
Oczywiście musi być jakieś "ale". Skoro aplikacje zużywają mniej miejsca, muszą mieć mniej funkcji i tak też w praktyce jest. Messenger'a Lite nie skonfigurujesz z SMS-ami, nie stworzysz tajnej konwersacji, prawdopodobnie aplikacja ograniczy też liczbę powiadomień. Nie dla każdego konieczna jest pełna funkcjonalność, a na podstawową w Facebook Lite, Gmail Go, Zdjęcia Google czy YouTube Go z pewnością możesz liczyć.
Większość z tych aplikacji pobierzesz ze sklepu Play w Twoim telefonie.

Przyspieszenie Androida-Animacje interfejsu oraz widgety
Animacje zabierają bardzo dużo pamięci RAM oraz trwają dosyć długo. W opcjach programisty możemy ustawić ich skalę od 0.5x do 10x lub całkowicie je wyłączyć. Osobiście polecam wyłączenie ich, jeśli telefon nie posiada dużej pamięci RAM. Znacznie przyspieszy to pracę telefonu.
Tak samo widgety, które dodajemy na pulpit naszego smartfonu. Musimy pamiętać, że podczas uruchomienia pulpitu każdy z nich musi się wczytać. Niektóre działają nawet podczas zablokowanego ekranu. Dlatego warto trzymać porządek na pulpicie i nie dodawać dużej ilości widgetów.
Czyszczenie pamięci telefonu - Folder Pobrane i niepotrzebne zdjęcia
Każdy smartfon z systemem operacyjnym Android do poprawnego działania potrzebuje, chociaż kilkuset megabajtów wolnej pamięci. Więc jeśli nie chcemy, aby przez nasze “śmieci” telefon przestał działać, jak należy, warto co jakiś czas czyścić pamięć. Przejrzeć folder Pobrane - tam najczęściej znajdują się aplikacje, zdjęcia, czy jakieś inne pliki, które pobraliśmy dawno temu i od tamtego czasu ich nie używaliśmy.

Warto też przejrzeć galerię zdjęć. Każdemu zdarzyło się zrobić kilka takich samych lub podobnych zdjęć, aby potem wybrać jedno najlepsze. Takie fotografie nieusunięte od razu, mogą się zbierać w galerii i zabrać nam nawet kilka gigabajtów pamięci.
Jak usprawnić pracę telefonu? Przejrzyj nieużywane aplikacje i pamięć podręczną
Aplikacje, które kiedyś pobraliśmy, ale dziś z nich nie korzystamy, cały czas się aktualizują w tle systemu. Cały czas gromadzą niepotrzebne dane. Zabierają również miejsce w pamięci telefonu z Androidem. A to, jak wiemy, nie wpływa korzystnie na funkcjonowanie smartfona i pobór energii z baterii. Oczywiście zawsze możemy je wyłączyć z tła, ale to nie działa tak dobrze, jak byśmy chcieli. Najlepszym sposobem będzie po prostu ich usunięcie. Dodatkowo większość telefonów od marek typu: Samsung, Huawei, LG, Xiaomi itd. ma zainstalowane aplikacje od producenta. Większość z nich, jak nie wszystkie, są nam niepotrzebne i nigdy z nich nie skorzystamy. Na szczęście w ustawieniach można je wyłączyć albo całkowicie usunąć z pamięci. Nie musimy się o nie martwić, jeśli posiadamy smartfona prosto od Google.
Od czasu do czasu warto też wyczyścić pamięć podręczną aplikacji, z których korzystamy. Takie działanie usunie nam pliki, które służą systemowi do szybszego uruchamiania właśnie tej aplikacji. Natomiast gdy jest to aplikacja "widżetowa" działająca w tle, to są one kompletnie niepotrzebne. A bardzo możliwe, że to właśnie one spowalniają działanie telefonu. Nie ma co się bać o nasze hasła i dane w aplikacji, ponieważ nie są one trzymane w pamięci podręcznej. Aby jednak je usunąć, należy wyczyścić dane aplikacji. Zalecałbym to zrobić w momencie, kiedy żadna z metod nie przyniesie skutków.
Czy warto używać aplikacji przyspieszających telefon z Androidem?
Zdecydowanie odradzam używania aplikacji "przyspieszających telefon". Żadna z nich nie jest w stanie dobrze wyczyścić naszej pamięci lub zwolnić części pamięci RAM. Poniżej kilka opinii na temat znanej aplikacji do sprzątania.
Praktycznie każda z nich działa w kilku procesach w tle, które to właśnie zabierają nam pamięć RAM, przez co taka aplikacja może nam jeszcze bardziej spowolnić smartfon. Nie polecam!
Przede wszystkim: Uruchom ponownie smartfon!
Ponowne uruchomienie smartfonu wydaje się zbyt proste do rozwiązania aż takiego problemu, ale to prawda. Podczas korzystania z telefonu z systemem operacyjnym Android, gromadzą się w nim różne dane w pamięci tymczasowej (RAM). Czasem nie da się ot, tak usunąć. Wielu ludzi bardzo długo nie wyłącza ani nie uruchamia ponownie telefonu i nawet nie wie, że taka prosta czynność może rozwiązać problem. Nieważne, czy jest to telefon flagowy, czy niskobudżetowy. Ponowne uruchomienie systemu Android spowoduje zresetowanie się pamięci RAM, a co za tym idzie, usunięcie w niej danych. Dzięki temu po uruchomieniu systemu będzie on szybszy, bo nie będzie musiał ich ciągle odczytywać.