Jak sprawdzić czy telewizor ma dvb-t2? Koniec telewizji naziemnej DVB-T w 2022
Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2? Czy należy napisać podanie do TVP i czekać cierpliwie podczas studniowego okresu rozpatrywania? Czy gołąb pocztowy przyniesie nam odpowiedź w odpowiednim czasie? Czy zdąży przed 1 lipca?
Zdąży i gołąb, i Ty zdążysz - bez obaw. To bardzo proste i podam Ci kilka wariantów na to, jak dowiedzieć się, czy Twój telewizor będzie odbierał TVP w 4K, czy latem wyląduje w śmietniku.
Spis treści
Kiedy i dlaczego zniknie telewizja naziemna?
1 lipca 2022 roku wprowadzony zostanie nowy standard nadawania programów, ukryty pod tajemniczą nazwą DVB-T2/HEVC, rozwinięciem skrótu jest: Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation. Oznacza naziemne nadawanie sygnału telewizji cyfrowej drugiej generacji. HEVC to określenie wykorzystywanego kodeka. Jeśli Twój telewizor nie ma wewnętrznego tunera obsługującego ten standard, przy kupnie nowego lepiej pamiętaj dokładnie tę nazwę. Poniżej dowiesz się dlaczego.
Dlaczego zanika sygnał telewizji naziemnej?
Zmiana standardu nadawania telewizji cyfrowej w Polsce z DVB-T na DVB-T2 wynika z konieczności zwolnienia częstotliwości 700 MHz na rzecz rozwijanej technologii 5G sieci komórkowej. To także kolejne z dawno zaplanowanych działań, do którego dołączyło wiele krajów europejskich - Wielka Brytania w 2010 roku. DVB-T2 w Polsce umożliwi odbieranie większej liczby kanałów i wyższą jakość dźwięku.
Co więcej, nareszcie, w 2022 lekarzy z Leśnej Góry i Mostowiaków będzie można zobaczyć w 4K!
Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2?
W Polsce jest 5 milionów odbiorców naziemnej telewizji, z czego 2 miliony nie posiadają telewizora zgodnego z DVB-T2/HEVC. Jeśli kupiłeś sprzęt z 2015 roku lub późniejszego, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ma wbudowany wewnętrzny tuner DVB-T2/HEVC i będzie odbierał Teleexepress z tak wysoką jakością przekazu... tzn. obrazu jak dotychczas, a nawet lepszą. Istnieje kilka banalnie prostych sposobów na to, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2.
Sposób 1
Wyszukaj w programach kanał Sprawdzam TV. Jeśli odbiera poprawnie: słyszysz dźwięk i widzisz obraz - telewizja nie zniknie z przyjściem pierwszych dni lipca.
Sposób 2
Spójrz na informacje zawarte w instrukcji obsługi - dział nadawanie.
Sposób 3
Wejdź na stronę telewizjanaziemna.pl w pisz markę i model swojego telewizora.
Sposób 4
Sprawdź na stronie producenta, czy Twój model obsługuje nowy standard nadawania telewizji ziemnej.
Prawdopodobnie telewizory obsługujące system nadawania DVB-T2 automatycznie przestroją listę programów, jeśli nie należy wykonać to ręcznie i uruchomić ponownie sprzęt.
Telewizor nie ma DVB-T2 - Co zrobić?
A co jeśli się okaże, że należysz do zacnego grona 2 milionów osób z oficjalnych danych, których telewizor nie nadążył za zmianą standardu? Również tu oferuję kilka opcji:
- wersja na bogato: kup nowy telewizor, obsługujący standard drugiej generacji,
- wersja ekonomiczna: kup dekoder obsługujący DVB-T2,
- wersja skandaliczna: przestań oglądać telewizję.
Planując zakup nowego telewizora, pamiętaj, że nie tylko musi nadawać sygnał DVB-T2, ale również obsługiwać kodek HEVC (lub h.265). Według przepisów każdy wprowadzony do sprzedaży po 1 grudnia 2019 roku musi mieć wbudowany wspomniany tuner. Ale jeśli kupujesz od prywatnej osoby, dokładnie to sprawdź.
Jeśli jesteś sprytny niczym tancerze, w Jaka to melodia i tanecznym krokiem wkraczasz w rozwiązywanie problemów finansowych, spodoba Ci się ta wersja. Możesz ubiegać się o 100 złotych dofinansowania na dekoder. Wsparcie przekazywane ma być w formie bonu - nie gotówki, można go wykorzystać w sklepach, które dołączyły do akcji.
Początkowo spekulowano na temat bonów, jako sposobu na zidentyfikowanie osób korzystających z telewizji naziemnej, a nie płacących abonamentu RTV. Każdy pobierający dofinansowanie musiałby podać dane i podczas składania wniosku, i w sklepie. Domysły zostały zdementowane przez Ministerstwo Cyfryzacji, uzasadniając, że byłoby do sprzeczne z przepisami RODO i każda osoba musiałaby udzielić zgody na przekazywanie takiej informacji.
Ostatnią wersję poddaję każdemu pod rozwagę.