Jak zwiększyć szybkość telefonu z systemem Android?
Wydajność i szybkość telefonu to jedne z najważniejszych cech, jakie sprawdzamy, zanim telefon zakupimy. W dzisiejszych czasach współczesnego człowieka szybko irytuje wolno działający system. Bardzo popularny system Android ma swoje wady, ale to zależy od aktualnej wersji, którą posiadamy i od sprzętu. Natomiast nieważne, jaki system mamy zainstalowany i jaki sprzęt posiadamy, szybkość telefonu nie jest nam dana jeden raz na zawsze. Można, a nawet powinno się zwiększać wydajność co jakiś czas, dzięki czemu nasz sprzęt zoptymalizujemy i zadbamy o brak zbędnych plików czy aplikacji.
Jak zwiększyć wydajność telefonu?
Jest wiele sposobów na to, aby zwiększyć szybkość systemu Android nie tylko do codziennego użytkowania, ale również do grania czy do oglądania filmów. Najpierw trzeba rozpoznać, kiedy poprawić wydajność. Przede wszystkim wtedy, kiedy otwieramy aplikację czy stronę internetową i musimy czekać dłużej niż zwykle. I tutaj chodzi o różnorodne aplikacje. Nawet o aparat fotograficzny.
Jeśli długo musimy czekać na zdjęcie, które zrobiliśmy czy na wideo, które nagraliśmy to na pewno znak, że coś się stało z wydajnością telefonu. Kolejną rzeczą będzie częste zawieszanie się, nagłe zamykanie się aplikacji, przycinanie w trakcie grania czy słuchania muzyki.
Wyżej wymienione reakcje smartfonów to tylko nieliczne przypadki, bo jest ich jeszcze sporo. Jednak na wiele problemów związanych z działaniem telefonu, jest kilka sposobów.
Sposoby na zwiększenie szybkości smartfona
Pierwszym sposobem na zwiększenie szybkości telefonu na pewno będzie zadbanie o zamykanie aplikacji działających w tle. Nawet jeśli nie używamy aplikacji, to nie znaczy, że ona nie działa. Owszem, nie widzimy tego, ale one w tle cały czas korzystają z mocy procesora naszego telefonu.
Dlatego trzeba całkowicie zamykać każdą aplikację, jak już skończymy z niej korzystać. Nie tylko na noc, ale też w ciągu dnia. Jeśli takich aplikacji będzie otwartych dużo, to nam na pewno będzie spowalniało pracę całego systemu. Warto zatem taki przydatny nawyk sobie wypracować. Telefon nam za to podziękuję szybszym działaniem.
Kolejną kwestią jest dbanie o to, aby telefon nie był przeciążony ilością plików, zdjęć, filmów, gier, aplikacji. Jeśli nie potrzebujemy mieć wszystkich tych rzeczy w telefonie, to warto je co jakiś czas czyścić, przegrywać na dyski zewnętrzne, do chmury czy do komputera.
Kiedy nie używamy wybranych aplikacji, gier i nie wracamy do starych plików, to nie warto ich trzymać wiecznie w telefonie. Jest jeszcze jedna zaleta tego rozwiązania. W razie czego nie stracimy tych cennych danych.
Dodatkowo pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy. Warto zachować zapas wolnej pamięci, a nie zapełniać telefonu do ostatniego megabajta. Kilkaset megabajtów wolnej pamięci powinno wystarczyć. Każdy z nas po pewnym czasie użytkowania telefonu ma zawsze coś do wyrzucenia. Przydatną aplikacją do tego typu działań będzie specjalistyczne oprogramowanie. Warto znaleźć taką aplikację, która nie będzie niepotrzebnie spowalniała nam telefonu.
Proste triki na poprawę wydajności telefonu z Androidem
Wskazówka wydawałoby się banalna ale mało osób z niej korzysta. Reset telefonu. Tak, bardzo rzadko wyłączamy i włączamy porządnie nasz telefon. A inaczej jest z komputerami i laptopami. Te często włączamy, a potem wyłączamy. Jest to oczywiste dla nas. Smartfony również tego potrzebują. Co nam daje ponowne uruchomienie telefonu?
Przede wszystkim zamykamy niepotrzebne procesy, które obciążają pamięć oraz procesor. Wystarczy kilka chwil, a telefon odżyje po takim działaniu z naszej strony. Warto robić to raz w tygodniu.
Dobroczynną czynnością dla smartfona z systemem Android będzie trzymanie najczęściej używanych aplikacji w pamięci RAM, która jest szybsza niż pamięć masowa smartfona. Dzięki temu po otwarciu aplikacji będzie ona szybciej gotowa do pracy. Jeśli będziemy je ciągle zamykać, to ponowne uruchomienie sprawi, że będą się od nowa ładować, co w zależności od modelu będzie zajmowało od kilku do kilkunastu sekund.
Jak jeszcze przyspieszyć pracę telefonu?
Kolejna wskazówka dotyczy dodatkowej karty pamięci. Każdy z nas takie używa, aby rozszerzyć sobie pamięć w telefonie. Jednak warto zaznaczyć, że karta karcie nie równa. Karty micro SD różnią się szybkością zapisu i odczytu. Im szybsza karta, tym szybciej na przykład zrobimy zdjęcie w wysokiej jakości. Warto zatem porównać swoją kartę do innych dostępnych na rynku i wymienić ją na nawet nieco szybszą. Będzie nam się o wiele lepiej korzystało wtedy z telefonu.
Jest jedna rzecz, która również działa zbawiennie na zwolniony telefon, ale trzeba to zrobić z dużą świadomością konsekwencji. Nie chodzi tu o ewentualne zepsucie telefonu, ale o utratę danych – wszystkich danych, z kontaktami włącznie. Zresetowanie smartfona do ustawień fabrycznych przywraca nam telefon do stanu w dniu zakupu. Nie ma zaśmieconej pamięci, nie ma danych, które spowalniają procesor, nie ma niepotrzebnych działań w tle.
Totalny reset. Jeśli możemy sobie pozwolić na tego typu działanie, to warto to zrobić. Zwłaszcza wtedy, kiedy inne działania nie pomagają.
Ważną kwestią w telefonie jest posiadanie programu antywirusowego. Jednak jednego. Jeśli mamy ich zainstalowanych wiele to niepotrzebnie obciążamy pamięć oraz zwiększamy zużycie baterii. Jeden dobry antywirus wystarczy. Kilka aplikacji antywirusowych nie sprawia, że nasz smartfon jest lepiej zabezpieczony.
Kolejna wskazówka łączy się z ogólnym sprzątaniem swojego telefonu, ale jeszcze należy wejść w ten temat od innej strony. Chodzi o czyszczenie ekranu. W wielu przypadkach ekrany mają wiele widżetów wyświetlanych na wielu pulpitach. To nam też spowalnia telefon. Można w bardzo łatwy sposób pozbyć się niepotrzebnych widżetów i ograniczyć ilość pulpitów w ustawieniach.
Tapeta w telefonie to często zdjęcie lub obrazek. Jednak niektórzy lubią ruchome, animowane tapety i wygaszacze. Trzeba przyznać, że wyglądają ładnie i oryginalnie, ale niestety mogą spowolnić nasz telefon. Jeśli nie zależy nam tak bardzo na animacjach, zamieńmy je na obraz.
Wyżej wymienione porady są bardzo łatwe w zastosowaniu. Nie trzeba być biegłym w działaniu telefonów i znać tajniki techniczne, aby sobie z nimi poradzić. Jeśli chodzi o kwestię doboru karty micro SD to osoby pracujące w sklepach z akcesoriami GSM chętnie podpowiedzą nam, na jaką kartę wymienić nasz stary egzemplarz. Warto dbać o wydajność naszego telefonu i o ogólny porządek w nim. Jeśli zaniedbamy takie proste czynności, to możemy w kilka miesięcy nawet przeciążyć naszego smartfona.
Dowiedz się także:
Jak przyspieszyć telefon z Androidem?