Rodzaje etui na telefon
Rodzaje etui na telefon
Telefon komórkowy to w dzisiejszym świecie część podstawowego wyposażenia każdego z Nas. Jest to wielozadaniowa maszyna, która poza funkcją dzwonienia i wysyłania SMS-ów zastępuje całą gamę innych sprzętów. Przeglądanie poczty, internetu, edycja dokumentów, portale społecznościowe, selfie itd. Mnogość zastosowań jest ogromna. Tak zaawansowana technologia została ukryta w małym urządzeniu. Niestety nie jest tajemnicą, że ceny smartfonów niejednokrotnie przekraczają zakup komputera stacjonarnego, a są o wiele delikatniejsze i przez większość doby nie rozstajemy się z nimi. Mając to na uwadze większość z Nas doposaża się od razu w akcesoria chroniące wyświetlacz, jak i całe urządzenie.
Na rynku możemy znaleźć szeroką gamę etui do telefonu. Bierzemy pod uwagę rodzaj materiału użytego do produkcji, charakter zastosowań codziennych oraz to, co według mnie najważniejsze - Nasze upodobania estetyczne. Dla mnie, pasjonata aktywności fizycznej na świeżym powietrzu ważna jest przede wszystkim ochrona, którą zapewniają zastosowanie m.in. poliwęglanów i specjalnych plastików i tworzyw. Inna osoba ceni sobie zachowanie designu producenta telefonu i wybierze bardziej subtelne rozwiązania, np. silikonowe etui. Ktoś pracujący w biznesowych kręgach może postawić na prestiżowy i stonowany wygląd, który zapewni użycie skóry lub utwardzonego szła, jako materiału. Panie wybierając, mogą kierować się zastosowaniem pastelowych lub ciepłych barw, przyjemnych w dotyku materiałów jak filc. Tkaniną z kwiecistymi wzorami albo wstawkami kryształów (np. szkło Swavorskiego), chcąc się wyróżnić lub skomponować z torebką i innymi dodatkami.
Temat gustów i materiałów to jedno. Teraz czas przejść do formy. Tutaj wybór może nie być taki prosty. A więc większość czołowych producentów ma w ofercie wiele rozwiązań i linii produktów.
Etui typu kabura
W czasach świetności telefonów klasycznych niedotykowych dużą popularnością cieszyły się etui typu kabura. W wyższych modelach wykonane z prawdziwej skóry przypięte do paska pozwalały na szybkie i wygodne korzystanie, zapewniając bardzo dobrą ochronę. Obecnie jest to rozwiązanie, które warto polecić osobom pracującym w transporcie, na budowach i wszędzie tam, gdzie szybkość użycia i bezpieczeństwo telefonu jest istotne. Kabury to także pewność długiego użytkowania i możliwość zastosowania do różnych urządzeń tego samego pokrowca. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że kabura obecnie nie jest już tak popularna i mniej producentów posiada w asortymencie te produkty.
Futerały: wsuwki i kieszonki
Pokrowce typu wsuwki i kieszonki chronią smartfona, przed delikatnym zarysowaniem bądź uszkodzeniem. Ten rodzaj zabezpieczenia gorzej chroni przed upadkiem. Największą wadą jest utrudniony dostęp do ekranu – aby skorzystać z telefonu, należy go najpierw wyciągnąć z etui. Estetyczny i schludny wygląd (często ozdobiony rysunkami, zdjęciami lub artami) z pewnością przypadnie do gustu żeńskiej części społeczeństwa.
Cena wsuwek i kieszonek rozpoczyna się od kilku złotych. Niektóre z nich mogą być wykonane ręcznie, co dodaje prestiżu oraz zapewnia indywidualny charakter każdego z nich. Umożliwia to posiadanie kilku rodzajów takich pokrowców w zależności od sytuacji, w której będzie używane.
Etui funkcjonalne
To etui, w którym możemy umieścić telefon "na stałe". W celu skorzystania z urządzenia wystarczy odpiąć bądź podnieść skórzaną klapkę. Case zapewnia solidną ochronę, również przed upadkami. Nie są docelowo stworzone dla urządzeń łamanych i sliderów.
Osobom, które korzystają z telefonu w celach służbowych, polecam rozkładane futerały z klapką. Ich wygląd można porównać do okładki notesu. Tylną część mocuje się do plecków telefonu. Przednią otwieramy jak okładkę w bok lub do góry, kiedy musimy skorzystać z telefonu. To bardzo wygodne rozwiązanie. Do wyboru mamy etui z klapką pokryte szlachetnymi materiałami - miękką, ekologiczną skórą, tkaniną lub tworzywem. Jedyną wadą może być łatwość dostania się pyłu pod klapkę lub okruszków.
Innym rozwiązaniem jest etui na ramię. Idealnie sprawdzi się podczas treningu lub aktywnego wypoczynku, ponieważ stabilnie przylega do kończyny. Poza tym posiada przezroczyte wypełnienie, umożliwiające widok telefonu. Jest świetnym wyjściem nie tylko ze względu na opaskę, ale także dzięki wodoszczelności. Ten case jest wodoodporny. Nie straszny mu pył, piach, ani deszcz.
Silikonowe i gumowe bumpery
Bumper to typ pokrowca, dający dużą mobilność użytkownikowi, dzięki odkryciu całej powierzchni wyświetlacza. Są często wybierane przez posiadaczy iPhonów. Taka osłonka przylega do korpusu telefonu. Nie chroni przez to wyświetlacza, ale zostawia do niego swobodny dostęp. Warto doposażyć się w niewidoczne po przyklejeniu, ochronne folie i hartowane szkła.
Bumpery produkuje się z bardzo różnorodnych materiałów. Najczęściej producenci używają poliwęglanu (jest wykorzystywany do tworzenia pancernego szkła) oraz aluminium. Tańsze egzemplarze wykorzystują silikon lub plastik. Niektórzy wykorzystują bardziej wymyślne ramki – z drewna lub wzmacnianego szkła.
Plusem jest perfekcyjne połączenie ochrony z doskonałą estetyką. Producenci starają się niejednokrotnie zachować elegancki design telefonu. Niezastąpiony okazuje się wtedy silikon, aby nie dodawać gabarytów naszemu telefonowi. Z drugiej strony, to właśnie wśród bumperów znajdziemy najbardziej wymyślne i kolorowe ochronki. Widok różnorakich zwierzątek i wymyślnych kształtów do dość częsty widok, przez co sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. Oczywiście sięgając po bumpera znajdziemy też zupełnie proste etui z tych materiałów.
Ten typ etui ma oczywiście swoje zalety i wady. Silikon, chociaż potrafi zniszczyć się w ciągu dwóch lat, najlepiej ze wszystkich tworzyw amortyzuje telefon podczas upadku. Jeśli urządzenie często upada i ląduje na betonie lub kafelkach – silikon będzie dobrym rozwiązaniem. Typowy plastik jest tu już nieco gorszy. Istnieje ryzyko, że po upadku telefon zostanie w całości, ale za to pęknie nam etui. Można oczywiście zastosować pancerne rozwiązania, gdzie użyte są połączenia różnych materiałów, sumując ich cechy do jak najlepszej ochrony.
Refleksja
Analizując powyższe informacje, widzimy, że zarówno producenci smartfonów, jak i akcesoriów do nich dają Nam do wyboru wiele dróg zabezpieczenia. Zarówno ich jakość wykonania i użyte materiały wciąż się zmienia i poszerza. Możemy zdecydować się na jedno etui, które sprawdzi się w różnych okolicznościach. Jedni postawią na elegancję, a inni na wygodę, aktywni na niezawodność i ochronę. Grunt to być świadomym czego potrzebujemy i oczekujemy po pokrowcu. Chroni on często wiele cennych danych dla każdego z Nas, w delikatnym urządzeniu, jakim jest smartfon.
Przeczytaj także:
Jak zabezpieczyć ekran swojego telefonu? Rodzaje i metody ochrony ekranu.